Most Valuable Players

1964 Lynn Howerton, Carbondale
1965 Ron Coleman, Jacksonville
1966 Greg Starrick, Marion
1967 Tom Parker, Collinsville
1968 Dwayne Roberson, Meridian
1969 Jerry Ahart, Collinsville
1970 Mike Waller, Carbondale
1971 Quinn Buckner, Thornridge
1972 Bob Bone, Collinsville
1973 Marc Fletcher, Collinsville
1974 Jay Schidler, Lawrenceville
1975 Gordon Welch, Carbondale
1976 James Orr, Marion
1977 Peter Brennen, Oak Forest
1978 Tony Jones, Marion
1979 Bill Mosier, Collinsville
1980 Ray Blakemore, Murphysboro
1981 Jim McKonkey, Collinsville
1982 Sean Conner, Zeigler-Royalton
1983 Jerry Strickland, Meridian (Class A)
         Glenn Martin, Carbondale (Class AA)
1984 Shawn Box, Cairo (Class A)
         Nino Barker, Springfield (Class AA)
1985 Monte Kuhnert, DuQuoin (Class A)
         Steve Lacey, Marion (Class AA)
1986 Lucius Reese, Cairo (Class A)
         Scott Schreffler, Marion (Class AA)
1987 Barry Graskewicz, Pinckneyville (Class A)
         Scott Schreffler, Marion (Class AA)
1988 Troy Rushing, Pinckneyville (Division A)
         Troy Dorner, Springfield (Division AA)
1989 Thomas Johnson, Memphis University School (Division A)
         Dan Cross, Carbondale (Division AA)
1990 Shane Hawkins, Pinckneyville (Division A)
         Dan Cross, Carbondale (Division AA)
1991 Ron Mercer, Goodpasture (Class A)
         Dell Berry, Carbondale (Class AA)
1992 Shane Hawkins, Pinckneyville (Class A)
         Tyron Lee, Springfield (Class AA)
1993 Shane Hawkins, Pinckneyville (Class A)
         Troy Hudson, Carbondale (Class AA)
1994 Michael Faber, Memphis University (Class A)
         Carvell Ammons, Champagne Centennial (Class AA)
1995 Lee Akins, Memphis University (Class A)
         John Smith, Paducah Tilghman (Class AA)
1996 Marcus Williams, Union City (Class A)
         Jack Savage, Huston (Class AA)
1997 Alexander Thompson, Memphis University (Class A)
         Billy Harris, Carbondale (Class AA)
1998 Bilal Spiller, DuQuoin (Class A)
         Jason Harrell, Obion County (Class AA)
1999 Lewis Smith, Memphis University (Class A)
         Jamar Avant, Murphysboro (Class AA)
2000 Cody Majewski, Pinckneyville (Class A)
         T.J. Silas, Carbondale (Class AA)
2001 Dereke Tipler, New Madrid (Class A)
         Jashun Spearman, Carbondale (Class AA)
2002 Brandon Childs, Cairo (Class A)
         Maurice Gibbs, Carbondale (Class AA)
2003 Carlos Taylor, Memphis Lausanne (Class A)
         Justin Dentmon, Carbondale (Class AA)
2004 Mason Woodside, Pinckneyville (Class A)
         Randy Culpepper, Memphis Sheffield (Class AA)
2005 Zach Hawkins, Pinckneyville (Class A)
         Randy Culpepper, Memphis Sheffield (Class AA)
2006 Kyle Cassidy, Pinckneyville (Class A)
         Nick Evans, Carbondale (Class AA)
2007 Anthony Booker, McCluer North
2008 Anthony Borden, West Memphis
2009 Anthlon Bell, Bartlett, TN
2010 Chase Heins, Trico
2011 Danny Glavin, Memphis University School
2012 Garret Covington, Edwardsville
2013 Armon Fletcher, Edwardsville
2014 Marcus LoVett Jr., Morgan Park



 

ULTIMATE RIVALS
MURPHY
 CARBONDALE